Iekļaušanas pamatojums: |
Strenču slimnīcas direktora māja pilnībā saglabājusi oriģinālo būvapjomu, fasāžu arhitektoniski māksliniecisko kompozīciju, dekoratīvo apdari, lielā mērā būvgaldniecības izstrādājumus, būvdetaļas, plānojuma struktūru. Ēkā ir saglabājušās divas mākslinieciski augstvērtīgas krāsnis- 20.gadsimta sākuma dekoratīvās mākslas paraugi, kas sniedz priekšstatu par laikmetam raksturīgo jūgendstila stilistiku, tā ornamentu, dekoratīvajiem motīviem, kā arī jūgendstila keramikā popularitāti ieguvušo lustras glazūras tehniku. Būve ir sava laika ievērojama arhitekta autordarbs, augstvērtīgs attiecīgā laikmeta arhitektūras paraugs raksturīgajā tā sauktajā „ķieģeļu eklektisma„ stilā.
Kopējā ēkas arhitektūras un apdares risinājuma kvalitāte, kā arī oriģinālsubstances saglabātības un autentiskuma pakāpe ir atbilstoša valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa kritērijiem.
Direktora māja kopā ar pārējām slimnīcas būvēm veido autentisku, tipoloģiski retu būvju ansambli ar augstu ainavisku, arhitektonisku un kultūrvēsturisku vērtību. Komplekss ir labi saglabājusies, nozīmīga Latvijas valsts Vidzemes reģiona attīstības liecība, kas atspoguļo tam laikam ļoti progresīvu pieeju šāda tipa slimnīcu teritoriju attīstības principam. Šis apstāklis būtiski paaugstina gan šīs vietas, gan konkrētās ēkas nozīmību un padara tās saglabāšanu ļoti aktuālu.
Objekts atbilst Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu nr. 474 „Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu” 4.2. punkta un 7.3. punkta prasībām. |